Szerkesztő:Tgr/Voting is evil

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

„We reject kings, presidents and voting. We believe in rough consensus and running code.”

Dave Clark [1]

Miért nem jó ötlet szavazni?[szerkesztés]

A Wikipédia nem demokrácia[szerkesztés]

Időről időre felmerül, hogy azért kell szavazással dönteni, mert úgy demokratikus. (Ezt általában amolyan varázsszóként szokták kijelenteni, mint valami végső érvet, ami egyáltalán nem igényli annak kifejtését, hogy miért demokratikusabb a szavazás, és egyáltalán miért kéne demokratikusnak lenni.) Nos, a Wikipédia nem demokrácia. A demokrácia nem valamiféle öncél, hanem egy eszköz, ami bizonyos célokra alkalmas, más célokra kevésbé.

Illúzió azt hinni, hogy egy rögzített tagság nélküli, a tagjaira semmiféle kötelezettséget nem rovó, pszeudonim online közösség és egy rögzített, nehezen megszerezhető vagy elveszíthető állapolgárságon és a jogok és kötelességek pontosan szabályozott rendszerén alapuló államszervezet között bármiféle értelmes párhuzamot lehetne vonni. És még az értelmetlen párhuzam is millió ponton sántít. Egy tipikus demokráciában egyáltalán nincs szavazás a napi ügyekről, azokat egy-egy – többnyire nem közvetlenül – választott testület intézi, amit egy másik testület ellenőriz, a közvetlen állampolgári részvétel lehetősége nélkül. És amikor közvetlen szavazás van, a részvételi küszöb biztosítja, hogy a végeredmény valóban a többség – vagy legalább egy jelentős kisebbség – véleménye legyen. A Wikipédiában mennyi egy tipikus szavazás részvételi aránya? Ha csak a nagyon aktív szerkesztők számához viszonyítunk is, legfeljebb 20%. Ha az aktív szerkesztőkéhez, akkor talán 4-5%. És ennek a 4-5%-nak a harmada elég ahhoz, hogy megvétózzon például egy törlési szavazást. Egy valódi demokráciában ez még egy aláírásgyűjtéshez is kevés lenne.

A valóság az, hogy ha a döntést a Wikipédiában a szavazatok mechanikus összeszámlálására redukáljuk, akkor az eredmény nem azt fogja mutatni, hogy kinek van igaza, hanem hogy ki kiabál a leghangosabban, kinek van több ismerőse és kevesebb ellensége, kik azok, akik kölcsönösségi alapon besegítenek egymásnak olyan szavazásokban, amiről igazából egyáltalán nincs véleményük. És ahogy a közösség egyre nagyobb lesz, és a tagjai egyre kevésbé ismerik egymást, egyre könnyebb lesz kampányolással vagy zoknibábozással befolyásolni az eredményt. A szavazás egyszerűen nem skálázható.

Árt a vitakultúrának[szerkesztés]

Lásd még[szerkesztés]